Pro rahradní techniku, bazény, pily, sekačky.....
Proudová ochrana (proudový chránič) 30mA/30ms max.3 500W přímo do zásuvky. Proudový chránič sleduje rozdíl proudů ve fázovém a nulovém vodiči a v případě, že rozdíl obou proudů bude větší než 30mA, je spotřebič během 0,03 sekundy odpojen od sítě 230V,
doplňková ochrana před nebezpečným dotykem
doplňkovou ochranou proudovým chráničem s vybavovacím vypínacím proudem max. 30mA
- využívá schopnosti proudového chrániče odpojit živou část i v případě dotyku osoby s živou částí.
Nelze ji použít jako základní ochrany, ale jen ve spojení s předchozími ochranami. Musí být provedena u všech zásuvek, které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnické kvalifikace) a jsou určeny pro všeobecné použití.
Výjimkou mohou být:
- zásuvky určené k použití pod dozorem znalé nebo poučené osoby, např. v některých komerčních nebo průmyslových provozech,
- zvláštní zásuvky určené pro připojení speciálního druhu zařízení (zásuvky pro zařízení kancelářské a výpočetní techniky nebo pro chladničky, tj. zásuvky pro napájení zařízení, jehož nežádoucí vypnutí by mohlo být příčinou značných škod.
Zásuvky musejí mít ochranný kolík připojený na ochranný vodič. Jednofázové zásuvky se doporučuje připojit tak, aby ochranný kolík byl nahoře a nulový vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zepředu. Jednoznačně pozitivně lze hodnotit, že norma doporučuje zapojení zásuvek tak, jak bylo roky užíváno. V ČSN 33 2000-4-46 ed. 2 se v čl. 46N6.5 uvádí, že poloha připojení středního a fázového vodiče vůči ochrannému kontaktu (kolíku) u domovních zásuvek není stanovena.
Při použití dvou napěťových soustav musejí být zásuvky vždy nezáměnné, například zásuvky pro obvody 230 V a zásuvky pro napájení malým napětím. Zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 16 A musejí odpovídat příslušným národním normám. Poměrně hodně dotazů je na používání tzv. ŠUKO zásuvek, které jsou vesměs dodávány ze zahraničí s technologiemi. Je samozřejmé, že používání těchto zásuvek v běžných elektrických instalacích není v ČR možné. Určitá výjimka by byla možná na technologickém zařízení např. ve výrobní hale, kdyby bylo v MPBP stanoveno, jaká zařízení se mohou připojovat a jakou elektrotechnickou kvalifikaci musí mít osoba, která připojování provádí. Na jeden zásuvkový obvod lze připojit pouze deset zásuvkových vývodů, přičemž celkový instalovaný výkon nesmí překročit 3 680 V·A při jištění 16 A a 2 300 V·A při jištění 10 A. Vícenásobná zásuvka je určena pouze pro připojení na jeden obvod a považuje se za jeden zásuvkový vývod. Také několik zásuvek zapojených ve společném zásuvkovém obvodu a umístěných ve společném vícenásobném rámečku se považuje za jeden zásuvkový vývod. Zásuvky ve společném vícenásobném rámečku nesmějí být zapojeny do více než jednoho obvodu. Třífázové zásuvky o různém jmenovitém proudu se nesmějí zapojovat do stejného obvodu.
Jedná se o ustanovení čl. 411.3.3., kde se mimo jiné uvádí, že se jedná o zásuvky, které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnické kvalifikace) a které jsou určeny pro všeobecné použití. V poznámce k tomuto článku se uvádí, že výjimkou mohou být zásuvky určené k použití pod dohledem znalé nebo poučené osoby, např. v některých komerčních či průmyslových provozech, nebo zvláštní zásuvka určená pro připojení speciálního druhu zařízení. Toto opatření se vztahuje i na třífázové zásuvky připojené na obvod s jištěním do 20 A. Třífázové zásuvky se jmenovitým proudem 20 až 32 A se doporučují vybavit doplňkovou ochranou proudovým chráničem se jmenovitým reziduálním proudem 30 mA. Zásuvky připojené na obvod s jištěním vyšším než 32 A se doporučuje vybavit doplňkovou ochranou proudovým chráničem se jmenovitým reziduálním proudem 100 mA.